Rybaření na Lipně

Od roku 2015 je na Lipenské přehradě povoleno používat spalovací motory do 10 kW. Tato novelizace plavebního zákona je pro zdejší aktivní rybáře naprosto zásadní. Pro představu: jezero je místy široké až 10 km a za silného větru mohou vlny dosáhnout až tří metrů. Bouře zde přichází velmi rychle a pro neznalé téměř bez varování. Pohybovat se proto po celé ploše jezera pouze s vesly či slabým elektromotorem bylo a je velkým hazardem se životem. Povolení spalovacích motorů přineslo lipenskému rybaření nový rozměr. Po vyzkoušení různých velikostí lodí a motorů se ukázala jako ideální tato sestava: hliníková, stabilní kýlová loď o délce cca 5 m s motorem o síle 5 – 10 HP. Dále kvalitní sonarová technika a pomocný elektromotor, ideálně příďový. Tato loď bezpečně pojme tři rybáře provozující přívlač. Více rybářů se do lodi samozřejmě vejde, nicméně si konkurují na lovném místě a navzájem si překáží. Takto vybavené lodě poskytují maximální pohodlí a požitek z lovu dravců a umožňují ryby aktivně vyhledávat. Velká plocha jezera vyžaduje mnohakilometrové přejezdy a přesnou lokalizaci lovného místa s pomocí echolotu. Ryby nacházíme na hranách koryta, zatopených stavbách a v pařezových polích. Brzy ráno a ve večerních hodinách lovíme i v blízkosti břehů na povrchové nástrahy.

Použití profesionálně vybaveného plavidla umožňuje dosáhnout i několika desítek záběrů za den a mnoho zdolaných ryb. Také mnohonásobně zvyšuje šanci vystopovat mazaný trofejní kus.

Ceny rybářských povolenek (tzv. hostovaček) začínají na 100 Kč za den a 250 Kč na týden. Denní povolenky pro nečleny ČRS stojí cca 450 Kč. K dispozici jsou také dvoudenní, týdenní, půlroční a roční. Více ZDE.