Cílové ryby

ŠTIKA OBECNÁ  /Esox lucius/

4870 ha velké lipnenské jezero je rájem pro rybáře. Od padesátých let nebylo nikdy zcela vypuštěno a ryby zde dorůstají obřích velikostí. Dokazuje to úlovek světového rekordu štiky o váze 25,40 kg. Metrové kusy zde nejsou vzácností a každý rok se nám jich na umělé nástrahy několik podaří ulovit. Vzhledem k tomu, že většina slušných rybářů velké štiky pouští, máme se jistě do budoucna na co těšit. Ulovení trofejního dravce je vždy obtížné. Vyžaduje jisté dovednosti, znalost vody a dávku štěstí. O mnoho jednodušší je přelstít menší nezkušené kusy do velikosti cca 70 cm. Těch je zde poměrně slušné množství a patří k nejčastějším rybám loveným při přívlači na Lipně. 

Nejlepší barvou štikové nástrahy je určitě firetiger jak u woblerů tak u gumových napodobenin. Dále dobře fungují v ranních hodinách povrchové nástrahy.

CANDÁT OBECNÝ /Sander lucioperca/

Ikonickou rybou Lipna je bezesporu candát. Díky charakteru horského jezera zde má tento druh dobré podmínky k životu i reprodukci. Jeho kopanec do nástrahy přes pletenou šňůru je vzrušující a silně návykový. Při lovu používáme celé spektrum moderní přívlače, které kombinujeme podle konkrétní situace u vody. Klasický jiging, drop shot, speed jiging s driftovacím pytlem, vertikální přivlač, dále hlubokopotápivé a neutrálně vyvážené woblery. Základem úspěchu je najít ryby a zjistit, která metoda konkrétní den na konkrétním místě začne fungovat. Nevyplácí se dlouho kotvit na jednom spotu. Po 15 – 20 minutách bez kontaktu pokračujeme na nové loviště. Candáti v přehradě neustále migrují a na místě se zdržují třeba jen hodinu, vyjímečně několik dnů. Je třeba trpělivosti a neustálého zkoušení. Časem vám zkušenosti začnou přinášet pravidelnější úlovky. Je možné dosáhnout poměrně slušných počtů ulovených ryb od 50 do 70 cm. Loňský rok byl náš lodní rekord 28 candátů za odpoledne (plus dvě štiky a jeden okoun). Všechny ryby byly šetrně puštěny zpět. Druhý den se prudce ochladilo a candát nezabral ani jeden.

Velký candát potřebuje k útoku velkou nástrahu a čas. Nebojte se gumy 20 cm + a opravdu pomalého vedení. Jediný záběr dne pak může znamenat lipenského mohykána přes 90 cm. Velké ryby jsou však vzácné a je nutné je chránit!

OKOUN ŘÍČNÍ – forma jezerní  /Perca fluviatilis/

Velcí, krásní okouni jsou lipenskou specialitou. Vyskytují se zde dvě jezerní formy okouna obecného. A to menší, žijící podél břehů a forma hlubinná, vyznačující se specializací na větší kořist, vysokou stavbou těla a rychlejším přírůstkem váhy i délky. Je-li dobrý den, chytáme nádherné okouny do 40 cm. Toto je magická hranice. Větší ryby jsou totiž staré a velmi opatrné. Viděli v životě spoustu nástrah a jen tak nezaberou. Občas při zdolávání velkého okouna zahlédneme sledující rybu o 10 cm delší než je ta na prutě. Kamarád jednomu takovému po úspěšném souboji před lety naměřil neskutečných 56 cm a oba věříme, že tam stále plave. Nejkrásnější způsob lovu okouna je ranní “poping”. Najdeme-li hejno velkých ryb na lovu u hladiny, máme vyhráno. Na začátku sezony jsou ranní záběry velmi agresivní a plné adrenalinu. Většinou ale ryby po krátké době zmizí. Potom je opět hledáme na hlubší vodě pomocí klasických gum a woblerů.

Překvapivě dobře fungují gumoví raci reálných barev na těžké stand-up hlavičce spojené s agresivním vedením u dna. Nesmrtelnou klasikou jsou kvalitní žluté a hnědé twistery.

BOLEN DRAVÝ  /Leuciscus aspius/

Je teplé srpnové ráno, kotvím na hraně koryta a candáti vůbec neberou. Pár set metrů od mé lodi rovnou hladinu rozbíjí útoky asi pěti bolenů. Rozhoduji se k akci a na elektromotor pomalu připlouvám mezi lovící ryby. Ty obklíčily velké hejno ouklejí a každých deset vteřin některý z nich zaútočí. Nasazuji štíhlý těžký wobler. Nahazuji před lovící rybu a velmi rychle přitahuji nástrahu těsně pod hladinou. Jako blesk ryba mění směr, o vteřinu později přichází brutální záběr v plné rychlosti! Na candáty jsem okamžitě zapoměl a po zbytek dne jsem si užil dalších asi deset adrenalinových záběrů z hladiny, které jsem proměnil v pět zdolaných ryb.

Lipenští boleni jsou úžasné původní ryby s fascinujícím a efektním způsobem lovu. Zkusit nějaké přechytračit je vždy velká zábava, nejlépe například na muškařský prut.

SUMEC VELKÝ  /Silurus glanis/

Lipenští sumci mohou měřit i přes dva metry délky. Ryby cca do 140 cm, na které narazíte při lehké přívlači, dokážete pomalým zdoláváním dostat do lodě. Záběry od menších sumců jsou příjemným zpestřením při lovu jiných druhů ryb. Na cílený lov velikánů je potřeba mít adekvátní náčiní a vyrazit na lov, když opravdu berou a ne když máme čas. Dobré podmínky na Lipně přicházejí během letních krátkých bouřek, které doprovázejí změny atmosférického tlaku. Za těchto okolností lze doporučit hlučné plovoucí woblery, prezentované nad zaplavenými pařezy. Můžete také zkusit přilákat sumce vábničkou na chuchvalec rousnic.

Lov sumce na živou rybu považuji v moderním pojetí rybolovu a po vlastní zkušenosti za nehumánní a zbytečný. Lze nastražit rybu mrtvou či velmi efektivní rousnice. Nejvetší sportovní výzvou je dozajista ulovení sumce přes dva metry na umělou nástrahu.